Vishay/Beyschlag MCW0406MD9102BP100
MCW0406MD9102BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD9102BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 91K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD9102BP100.pdf
Availability of MCW0406MD9102BP100
QUANTITY
MCW0406MD9102BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD9102BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD9102BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCW 0406 AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCW0406 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD9102BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD9102BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD9102BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD9102BP100
IC LATCH ADDRESSABLE 8BIT 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 75A TO247AD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35A LFPAK datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 22.05"LX6.3"W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/1V 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE TO78-6 datasheet.pdf
MKP 2.5UF 5% 1600VDC DRAWING T1 datasheet.pdf