Hirose Electric Co Ltd MDF76GW-30S-1H(58)
MDF76GW-30S-1H(58) picture photo
Mfg. Part Number
MDF76GW-30S-1H(58)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RCPT 30POS 1MM R/A SMD
Datasheet Download
MDF76GW-30S-1H(58).pdf
Availability of MDF76GW-30S-1H(58)
QUANTITY
MDF76GW-30S-1H(58) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF76GW-30S-1H(58)
Internal Part NumberEIS-MDF76GW-30S-1H(58)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMDF76
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF76GW-30S-1H(58)
Related LinksMDF76GW-3, MDF76GW-30S-1H(58) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF76GW-30S-1H(58) Details Description
Related parts for MDF76GW-30S-1H(58)
CONN HEADER 4POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
FERRITE BEAD 30 OHM 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 76MH 200:1:1 TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 168POS W/POST SMD datasheet.pdf
FUSE FAST 1KVDC PCB MNT SOLAR 2A datasheet.pdf