Yageo MFR-25FRF52-143K
MFR-25FRF52-143K picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-143K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 143K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-143K.pdf
Availability of MFR-25FRF52-143K
QUANTITY
MFR-25FRF52-143K Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-143K
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-143K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-143K
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-143K Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-143K Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-143K
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf