TDK Corporation MHQ0402P1N1BT000
MHQ0402P1N1BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P1N1BT000
Brief Description
FIXED IND 1.1NH 320MA 200 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P1N1BT000.pdf
Availability of MHQ0402P1N1BT000
QUANTITY
MHQ0402P1N1BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P1N1BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P1N1BT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.1nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating320mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant9GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P1N1BT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P1N1BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P1N1BT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P1N1BT000
IDC CABLE - CKC16S/AE16M/CKC16S datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LV SOT23-8 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 15A TO-262 datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSULATING WASHER BLUE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS SQ FLNG W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 5.36M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf