Cornell Dubilier Electronics MLP201M400EA1A
MLP201M400EA1A picture photo
Mfg. Part Number
MLP201M400EA1A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 200UF 20% 400V FLATPACK
Datasheet Download
MLP201M400EA1A.pdf
Availability of MLP201M400EA1A
QUANTITY
MLP201M400EA1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP201M400EA1A
Internal Part NumberEIS-MLP201M400EA1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)882 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP201M400EA1A
Related LinksMLP201M, MLP201M400EA1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP201M400EA1A Details Description
Related parts for MLP201M400EA1A
CONN HEADER 33POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
KIT FLANGE ACCESSRY 58X165" CLR datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf