Cornell Dubilier Electronics MLS113M040EB1A
MLS113M040EB1A picture photo
Mfg. Part Number
MLS113M040EB1A
Brief Description
CAP ALUM 11000UF 20% 40V FLATPCK
Datasheet Download
MLS113M040EB1A.pdf
Availability of MLS113M040EB1A
QUANTITY
MLS113M040EB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS113M040EB1A
Internal Part NumberEIS-MLS113M040EB1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
MLP and MLS Flatpack Capacitors
Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PackagingBulk
Capacitance11000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)36 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS113M040EB1A
Related LinksMLS113M, MLS113M040EB1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS113M040EB1A Details Description
Related parts for MLS113M040EB1A
TOOL STRIPPER WIRE MULTIPURPOSE datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 250KHZ W/SD 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 34POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf