Cornell Dubilier Electronics MLS212M060EA0A
MLS212M060EA0A picture photo
Mfg. Part Number
MLS212M060EA0A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2100UF 20% 60V FLATPACK
Datasheet Download
MLS212M060EA0A.pdf
Availability of MLS212M060EA0A
QUANTITY
MLS212M060EA0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS212M060EA0A
Internal Part NumberEIS-MLS212M060EA0A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLS
PackagingBulk
Capacitance2100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating60V
ESR (Equivalent Series Resistance)72 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS212M060EA0A
Related LinksMLS212M, MLS212M060EA0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS212M060EA0A Details Description
Related parts for MLS212M060EA0A
IC AUDIO AMP 2CH 1W 16 DIP W/FIN datasheet.pdf
IC SERIAL INTERFACE ADT 16SOIC datasheet.pdf
IC MMIC SWITCH SP4T FLP10 datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC SLIC/CODEC 125V LINE 16SOIC datasheet.pdf
MC 6P FP 30' 16AWG STOOW SS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 66W datasheet.pdf