Cornell Dubilier Electronics MLS272M075EB0D
MLS272M075EB0D picture photo
Mfg. Part Number
MLS272M075EB0D
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 75V FLATPACK
Datasheet Download
MLS272M075EB0D.pdf
Availability of MLS272M075EB0D
QUANTITY
MLS272M075EB0D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS272M075EB0D
Internal Part NumberEIS-MLS272M075EB0D
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)46 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS272M075EB0D
Related LinksMLS272M, MLS272M075EB0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS272M075EB0D Details Description
Related parts for MLS272M075EB0D
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf