Bivar, Inc. MPC8-2WD220V
MPC8-2WD220V picture photo
Mfg. Part Number
MPC8-2WD220V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT 220V WHITE 5MM
Datasheet Download
MPC8-2WD220V.pdf
Availability of MPC8-2WD220V
QUANTITY
MPC8-2WD220V Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC8-2WD220V
Internal Part NumberEIS-MPC8-2WD220V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesMPC8-2
Type-
Lamp ColorWhite
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
Ratings-
Voltage220V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top
Millicandela Rating80mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle45°
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP54
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC8-2WD220V
Related LinksMPC8-2, MPC8-2WD220V Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
MPC8-2WD220V Details Description
Related parts for MPC8-2WD220V
FUSE 15A 600V T-LAG CC TYPE datasheet.pdf
RES 220 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZB6 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MIC26601YJL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf