Eaton (formerly Cooper Bussmann) MPI4040R4-1R0-R
MPI4040R4-1R0-R picture photo
Mfg. Part Number
MPI4040R4-1R0-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 5.7A 17 MOHM SMD
Datasheet Download
MPI4040R4-1R0-R.pdf
Availability of MPI4040R4-1R0-R
QUANTITY
MPI4040R4-1R0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MPI4040R4-1R0-R
Internal Part NumberEIS-MPI4040R4-1R0-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMPI4040 Parameter Updates 18/May/2012
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMPI4040
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreMetal Composite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating5.7A
Current - Saturation8.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)17 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1816 (4540 Metric)
Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPI4040R4-1R0-R
Related LinksMPI4040, MPI4040R4-1R0-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MPI4040R4-1R0-R Details Description
Related parts for MPI4040R4-1R0-R
RES ARRAY 8 RES 680K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 10V 1210 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 10A TO220AB datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
"MICRO 51C P 12"" RBW JACKS NI" datasheet.pdf