Vishay Thin Film MPM1003AT1
MPM1003AT1 picture photo
Mfg. Part Number
MPM1003AT1
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES NTWRK 2 RES 50K OHM TO236-3
Datasheet Download
MPM1003AT1.pdf
Availability of MPM1003AT1
QUANTITY
MPM1003AT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPM1003AT1
Internal Part NumberEIS-MPM1003AT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesMPM
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeVoltage Divider
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±0.1%
Number of Resistors2
Number of Pins3
Power Per Element100mW
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsVoltage Divider (TCR Matched)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Size / Dimension0.113" L x 0.051" W (2.86mm x 1.30mm)
Height0.044" (1.12mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPM1003AT1
Related LinksMPM10, MPM1003AT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
MPM1003AT1 Details Description
Related parts for MPM1003AT1
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
27P MTA100 CONN ASSY RED LF datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
RF DTC 100MHZ-3GHZ 12QFN datasheet.pdf
BLZP 5.00/21/90F SN BK BX datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf