Vishay/BCcomponents MRS25000C2268FRP00
MRS25000C2268FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2268FRP00
Brief Description
RES 2.26 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2268FRP00.pdf
Availability of MRS25000C2268FRP00
QUANTITY
MRS25000C2268FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2268FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2268FRP00
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2268FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2268FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2268FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C2268FRP00
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MODEM V.22BIS SERIAL DATA 3.3V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 100V datasheet.pdf
CONN HEADR 24POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .325W MONO 8DIP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 7.5VOUT 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2.9A TO277A datasheet.pdf