Amphenol Aerospace Operations MS27508E12B35SD
MS27508E12B35SD picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E12B35SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E12B35SD.pdf
Availability of MS27508E12B35SD
QUANTITY
MS27508E12B35SD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E12B35SD
Internal Part NumberEIS-MS27508E12B35SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert12-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E12B35SD
Related LinksMS27508, MS27508E12B35SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E12B35SD Details Description
Related parts for MS27508E12B35SD
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX 3.3V MULTIPROTCOL 36SSOP datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
COVER PLATE MINI MAC CAPTURING datasheet.pdf
CONN DEFLECTOR datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.96K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
PATCH CABLES 350MHZ 30V 50U CONN datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 82MA 33 OHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf