ITT Cannon, LLC MS3120E20-41PY
MS3120E20-41PY picture photo
Mfg. Part Number
MS3120E20-41PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3120E20-41PY.pdf
Availability of MS3120E20-41PY
QUANTITY
MS3120E20-41PY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3120E20-41PY
Internal Part NumberEIS-MS3120E20-41PY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3120E20-41PY
Related LinksMS3120E, MS3120E20-41PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3120E20-41PY Details Description
Related parts for MS3120E20-41PY
TVS DIODE 477VWM 761.25VC SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 3.6K OHM 0606 datasheet.pdf
IC LATCH R-S QUAD P/N 16-SOIC datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 70KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 236MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf