Amphenol Aerospace Operations MS3472L14-18SW
MS3472L14-18SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L14-18SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3472L14-18SW.pdf
Availability of MS3472L14-18SW
QUANTITY
MS3472L14-18SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L14-18SW
Internal Part NumberEIS-MS3472L14-18SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L14-18SW
Related LinksMS3472L, MS3472L14-18SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472L14-18SW Details Description
Related parts for MS3472L14-18SW
METRAL RCT STR STB 4X48 datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT 16-TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 5W datasheet.pdf