GeneSiC Semiconductor MUR40010CTR
MUR40010CTR picture photo
Mfg. Part Number
MUR40010CTR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 100V 400A 2TOWER
Datasheet Download
MUR40010CTR.pdf
Availability of MUR40010CTR
QUANTITY
MUR40010CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MUR40010CTR
Internal Part NumberEIS-MUR40010CTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)400A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 125A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)90ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 50V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MUR40010CTR
Related LinksMUR40, MUR40010CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MUR40010CTR Details Description
Related parts for MUR40010CTR
IC OPAMP INSTR 2MHZ 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21X24.8 GRY datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 18A 4 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PLL 44QFN datasheet.pdf
REAR SHROUD SINGLE datasheet.pdf
HDM W/FA SMPR125F150F K CUT datasheet.pdf
OSC MEMS 200.0000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CARD EDGE 100 POS RCPT ASY datasheet.pdf