Cree Inc. MX6SWT-A1-0000-000F50
MX6SWT-A1-0000-000F50 picture photo
Mfg. Part Number
MX6SWT-A1-0000-000F50
Brief Description
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD
Datasheet Download
MX6SWT-A1-0000-000F50.pdf
Availability of MX6SWT-A1-0000-000F50
QUANTITY
MX6SWT-A1-0000-000F50 Order Process
Ship out your order
Specifications of MX6SWT-A1-0000-000F50
Internal Part NumberEIS-MX6SWT-A1-0000-000F50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Featured ProductMX-6S Series LEDs
Standard Package1,400
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6000K
Flux @ 85°C, Current - Test-
Flux @ 25°C, Current - Test126 lm (122 lm ~ 130 lm)
Current - Test60mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)20V
Lumens/Watt @ Current - Test105 lm/W
CRI (Color Rendering Index)75 (Typ)
Current - Max175mA
Package / Case2-SMD, Gull Wing Tabs
Thermal Resistance of Package5°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX6SWT-A1-0000-000F50
Related LinksMX6SWT-A1-, MX6SWT-A1-0000-000F50 Datasheet, Cree Inc. Distributor
MX6SWT-A1-0000-000F50 Details Description
Related parts for MX6SWT-A1-0000-000F50
WIRE MARKER B/Y .05-.12"1000PC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
RES MO 1W 51 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN D-BACKSHELL CBL CLAMP 37POS datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 5POS datasheet.pdf