CTS Electronic Components MXO45HS-2C-24M5760
MXO45HS-2C-24M5760 picture photo
Mfg. Part Number
MXO45HS-2C-24M5760
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 24.576MHZ HCMOS TTL PCPIN
Datasheet Download
MXO45HS-2C-24M5760.pdf
Availability of MXO45HS-2C-24M5760
QUANTITY
MXO45HS-2C-24M5760 Order Process
Ship out your order
Specifications of MXO45HS-2C-24M5760
Internal Part NumberEIS-MXO45HS-2C-24M5760
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesMXO45HS
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency24.576MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.250" (6.35mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MXO45HS-2C-24M5760
Related LinksMXO45HS-2, MXO45HS-2C-24M5760 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
MXO45HS-2C-24M5760 Details Description
Related parts for MXO45HS-2C-24M5760
RES 18K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DECODER/COUNTER 32BIT 32-SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 6.8K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT CMOS 24-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf