Vicor Corporation NBM6123T60E12A7T0R
NBM6123T60E12A7T0R picture photo
Mfg. Part Number
NBM6123T60E12A7T0R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER REV 2000W
Datasheet Download
NBM6123T60E12A7T0R.pdf
Availability of NBM6123T60E12A7T0R
QUANTITY
NBM6123T60E12A7T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of NBM6123T60E12A7T0R
Internal Part NumberEIS-NBM6123T60E12A7T0R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI Chip® NBM™
PackagingTray
TypeBus Converter Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)170A
Power (Watts) - Manufacture Series2000W
Voltage - Isolation-
Features*
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 0.99" W x 0.29" H (61.0mm x 25.1mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency98%
Power (Watts) - Max2000W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NBM6123T60E12A7T0R
Related LinksNBM6123T6, NBM6123T60E12A7T0R Datasheet, Vicor Corporation Distributor
NBM6123T60E12A7T0R Details Description
Related parts for NBM6123T60E12A7T0R
IC STEREO AUD DAC W/PLL 24-SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLTAGE 2.5V 5TSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC PMIC W/DC-DC SUP 24-TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LED GREEN 1000MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED 0.28" CA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf