Yageo NCR-50KR-52-100R
NCR-50KR-52-100R picture photo
Mfg. Part Number
NCR-50KR-52-100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-50KR-52-100R.pdf
Availability of NCR-50KR-52-100R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR-50KR-52-100R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-50KR-52-100R
Internal Part NumberEIS-NCR-50KR-52-100R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-50KR-52-100R
Related LinksNCR-50KR, NCR-50KR-52-100R Datasheet, Yageo Distributor
NCR-50KR-52-100R Details Description
Related parts for NCR-50KR-52-100R
RES SMD 5.62 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PWR MGR HOT SWAP 24-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 6.72A 22 MOHM SMD datasheet.pdf