Yageo NKN500FR-73-0R56
NKN500FR-73-0R56 picture photo
Mfg. Part Number
NKN500FR-73-0R56
Brief Description
RES 0.56 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN500FR-73-0R56.pdf
Availability of NKN500FR-73-0R56
QUANTITY
NKN500FR-73-0R56 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN500FR-73-0R56
Internal Part NumberEIS-NKN500FR-73-0R56
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN500FR-73-0R56
Related LinksNKN500FR, NKN500FR-73-0R56 Datasheet, Yageo Distributor
NKN500FR-73-0R56 Details Description
Related parts for NKN500FR-73-0R56
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 4.8V 2500MAH datasheet.pdf
IC CTLR BUCK 5BIT 1PH 32LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
FIBER 2.5MM THRUBEAM R4 datasheet.pdf
350 TB PLG PLUG 90 datasheet.pdf
AC/DC datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf