Renesas Electronics America NP80N055NDG-S18-AY
NP80N055NDG-S18-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP80N055NDG-S18-AY
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO-262
Datasheet Download
NP80N055NDG-S18-AY.pdf
Availability of NP80N055NDG-S18-AY
QUANTITY
NP80N055NDG-S18-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP80N055NDG-S18-AY
Internal Part NumberEIS-NP80N055NDG-S18-AY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.9 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs135nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6900pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP80N055NDG-S18-AY
Related LinksNP80N055N, NP80N055NDG-S18-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP80N055NDG-S18-AY Details Description
Related parts for NP80N055NDG-S18-AY
IC REG LDO 5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1"X 36YD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 160W STER D 64HTQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SL-RP11N PLAST 1N/C+1N/O SA 1XNP datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 970 MOHM datasheet.pdf
LUG COPPER MECH 1 HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf