Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1220-015G-1-L
NPC-1220-015G-1-L picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1220-015G-1-L
Brief Description
SENSOR PRES 15PSIA 0-50MV DIP
Datasheet Download
NPC-1220-015G-1-L.pdf
Availability of NPC-1220-015G-1-L
QUANTITY
NPC-1220-015G-1-L Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1220-015G-1-L
Internal Part NumberEIS-NPC-1220-015G-1-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNPC-1220
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 50 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.12" (3.04mm) Tube
Port StyleBarbless
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePCB
Maximum Pressure45 PSI (310.26 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1220-015G-1-L
NPC-1220-015G-1-L Details Description
Related parts for NPC-1220-015G-1-L
RES SMD 47K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR AND/INV 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 10-DFN datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX13047 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-FEMALE 4POS 12' datasheet.pdf
HSM-C-BU.AG.0,75 QMM datasheet.pdf
762 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf