Sullins Connector Solutions NREC011SABC-M30RC
NREC011SABC-M30RC picture photo
Mfg. Part Number
NREC011SABC-M30RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL SMD 11POS
Datasheet Download
NREC011SABC-M30RC.pdf
Availability of NREC011SABC-M30RC
QUANTITY
NREC011SABC-M30RC Order Process
Ship out your order
Specifications of NREC011SABC-M30RC
Internal Part NumberEIS-NREC011SABC-M30RC
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NREC011SABC-M30RC
Related LinksNREC011S, NREC011SABC-M30RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
NREC011SABC-M30RC Details Description
Related parts for NREC011SABC-M30RC
REG 3.3V 8A 14SIP HORZ SIDE TAB datasheet.pdf
IC FUEL GAUGE LOW VOLT 8-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1W DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf