Orion Fans OD8032-12LB
OD8032-12LB picture photo
Mfg. Part Number
OD8032-12LB
Brief Description
FAN AXIAL 80.5X32MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD8032-12LB.pdf
Availability of OD8032-12LB
QUANTITY
OD8032-12LB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8032-12LB
Internal Part NumberEIS-OD8032-12LB
FamilyDC Fans
SeriesOD8032
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80.5mm L x 80.5mm H x 32mm W
Air Flow40.0 CFM (1.13m³/min)
Static Pressure0.200 in H2O (49.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise31 dB
Power (Watts)-
RPM3000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.350A
Voltage Range8 ~ 17VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8032-12LB
Related LinksOD803, OD8032-12LB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8032-12LB Details Description
Related parts for OD8032-12LB
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB6 PG16 datasheet.pdf
STANDOFF CABLE CLIP NAT 10MM SPC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.3A 30 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 0.100 T/H datasheet.pdf