| Internal Part Number | EIS-OTX-433-HH-CP8-HS | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| PCN Design/Specification | Update To Battery Holder 30/Jan/2015 | |
| Series | - | |
| Function | Transmitter | |
| Modulation or Protocol | ASK, OOK | |
| Frequency | 433MHz | |
| Applications | Keyless Entry, Home Automation, Wireless Audio/Video | |
| Interface | Handheld, 8 Button | |
| Sensitivity | - | |
| Power - Output | - | |
| Data Rate (Max) | 9.6 kbps | |
| Features | 8 Buttons, 1000 ft. Operating Distance | |
| Voltage - Supply | 2.1 V ~ 3.6 V | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | OTX-433-HH-CP8-HS | |
| Related Links | OTX-433-, OTX-433-HH-CP8-HS Datasheet, Linx Technologies Distributor | |
 | 4-103185-0-02 | CONN HEADR BRKWAY .100 02POS STR | datasheet.pdf | |
 | 1777811 | TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM | datasheet.pdf | |