Pulse Electronics Corporation P1169.501NLT
P1169.501NLT picture photo
Mfg. Part Number
P1169.501NLT
Brief Description
FIXED IND 500NH 14A 2.3 MOHM SMD
Datasheet Download
P1169.501NLT.pdf
Availability of P1169.501NLT
QUANTITY
P1169.501NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of P1169.501NLT
Internal Part NumberEIS-P1169.501NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1169NL
Material - Core-
Inductance500nH
Tolerance±30%
Current Rating14A
Current - Saturation18A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1169.501NLT
Related LinksP1169., P1169.501NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
P1169.501NLT Details Description
Related parts for P1169.501NLT
WIRE TIE 5.75" 40LBS YEL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 200MA DO35 datasheet.pdf
RES 750 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK MULT ZD SPRD SPECT 16SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 781.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN TEST JACK F datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ANT EMB NANO 802.11BA IPEX datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf