Sullins Connector Solutions PBC35SFEN
PBC35SFEN picture photo
Mfg. Part Number
PBC35SFEN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 35POS
Datasheet Download
PBC35SFEN.pdf
Availability of PBC35SFEN
QUANTITY
PBC35SFEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC35SFEN
Internal Part NumberEIS-PBC35SFEN
Number of Positions35
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC35SFEN
Related LinksPBC3, PBC35SFEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC35SFEN Details Description
Related parts for PBC35SFEN
FERRULE WIRE WHITE 18AWG 500PC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 250VAC/VDC datasheet.pdf
OSC XO 28.63636MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V JB 0402 datasheet.pdf