Pericom Semiconductor Corp. PBG110003
PBG110003 picture photo
Mfg. Part Number
PBG110003
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 161.133MHZ PECL SMD
Datasheet Download
PBG110003.pdf
Availability of PBG110003
QUANTITY
PBG110003 Order Process
Ship out your order
Specifications of PBG110003
Internal Part NumberEIS-PBG110003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ PB
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency161.133MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)88mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.079" (2.00mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)30µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBG110003
Related LinksPBG1, PBG110003 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
PBG110003 Details Description
Related parts for PBG110003
CONN HDR BRKWAY .100 80POS RT/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DUAL SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
M51-A600XSMD datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA CST2 datasheet.pdf