NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PBLS2004D,115
PBLS2004D,115 picture photo
Mfg. Part Number
PBLS2004D,115
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Arrays, Pre-Biased
Brief Description
TRANS NPN PREBIAS/PNP 0.6W 6TSOP
Datasheet Download
PBLS2004D,115.pdf
Availability of PBLS2004D,115
QUANTITY
PBLS2004D,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PBLS2004D,115
Internal Part NumberEIS-PBLS2004D,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNXP - I²C Interface
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Arrays, Pre-Biased
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor Type1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Current - Collector (Ic) (Max)100mA, 1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)50V, 20V
Resistor - Base (R1) (Ohms)22k
Resistor - Emitter Base (R2) (Ohms)22k
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce60 @ 5mA, 5V / 220 @ 500mA, 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic150mV @ 500µA, 10mA / 280mV @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max)1µA, 100nA
Frequency - Transition185MHz
Power - Max600mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74, SOT-457
Supplier Device Package6-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBLS2004D,115
PBLS2004D,115 Details Description
Related parts for PBLS2004D,115
BOX ALUM UNPAINTED 4.74"LX3.15"W datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 36SSOP datasheet.pdf
SENSOR LIQ LEVEL HORIZ PPS 10W datasheet.pdf
CONN DB37 CRIMP FEM YLW CHROME datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 3.3VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SC 3.81/18/90G 3.2SN GN BX datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf