Nichicon PCJ0G122MCL6GS
PCJ0G122MCL6GS picture photo
Mfg. Part Number
PCJ0G122MCL6GS
Brief Description
CAP POLYMER 1200UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
PCJ0G122MCL6GS.pdf
Availability of PCJ0G122MCL6GS
QUANTITY
PCJ0G122MCL6GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCJ0G122MCL6GS
Internal Part NumberEIS-PCJ0G122MCL6GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCJ0G122MCL6GS
Related LinksPCJ0G12, PCJ0G122MCL6GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCJ0G122MCL6GS Details Description
Related parts for PCJ0G122MCL6GS
FAN BLOWER 51X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC BINARY COUNTER/DIV/OSC 16SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 28POS 2MM SMD datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTR 10-200MM M12 datasheet.pdf
ADAPTER MODULE ANTIFUSE 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 1.24 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf