Riedon PF2205-30RF1
PF2205-30RF1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2205-30RF1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30 OHM 50W 1% TO220
Datasheet Download
PF2205-30RF1.pdf
Availability of PF2205-30RF1
QUANTITY
PF2205-30RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2205-30RF1
Internal Part NumberEIS-PF2205-30RF1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
LED Lighting and Resistors
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductTO-Style Power Resistors
Lower cost TO-220 style Thin Film Power Resistors
High-Power TO Style Resistors
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPF2200
PackagingTube
Resistance (Ohms)30
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height0.591" (15.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2205-30RF1
Related LinksPF2205, PF2205-30RF1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2205-30RF1 Details Description
Related parts for PF2205-30RF1
IDC CABLE - MKC60K/MC60G/MPK60K datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 12 BIT 30 MSPS A/D 28-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 200MW SOD323F datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1A 600V WOG datasheet.pdf
RES 3K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 19.147K OHM 1/4W 1206 datasheet.pdf