Vishay Thin Film PHP00805E1260BBT1
PHP00805E1260BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1260BBT1
Brief Description
RES SMD 126 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1260BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1260BBT1
QUANTITY
PHP00805E1260BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1260BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1260BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)126
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1260BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1260BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1260BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1260BBT1
RES SMD 220 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES MO 1W 1.6 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 50POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 1UF RADIAL datasheet.pdf
100UF 63V 10X12MM 105C 2000H datasheet.pdf