Microchip Technology PIC16F84A-20/P
PIC16F84A-20/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F84A-20/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP
Datasheet Download
PIC16F84A-20/P.pdf
Availability of PIC16F84A-20/P
QUANTITY
PIC16F84A-20/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F84A-20/P
Internal Part NumberEIS-PIC16F84A-20/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 17/Mar/2014
Qualification Copper Bond Wire 17/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case18-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F84A-20/P
Related LinksPIC16F8, PIC16F84A-20/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F84A-20/P Details Description
Related parts for PIC16F84A-20/P
CONV DC/DC 1.2V 5A SMD 12-SIP datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
SNSW 10A SCRW PLOPP70520186 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 475POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 116POS W/POSTS SMD datasheet.pdf