Microchip Technology PIC16LF1788T-I/ML
PIC16LF1788T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1788T-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16LF1788T-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF1788T-I/ML
QUANTITY
PIC16LF1788T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1788T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1788T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x12b, D/A 1x8b, 3x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1788T-I/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1788T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1788T-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1788T-I/ML
FACEPLATE SNAP ON HORIZ 2INSERT datasheet.pdf
IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC W/LCD DRIVER 28-DIP datasheet.pdf
SW SNPACT MIN SPST NO SLD LUG datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT 125V datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf