Microchip Technology PIC18LF25K80T-I/SS
PIC18LF25K80T-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF25K80T-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC18LF25K80T-I/SS.pdf
Availability of PIC18LF25K80T-I/SS
QUANTITY
PIC18LF25K80T-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF25K80T-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC18LF25K80T-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityECAN, I²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF25K80T-I/SS
Related LinksPIC18LF25, PIC18LF25K80T-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF25K80T-I/SS Details Description
Related parts for PIC18LF25K80T-I/SS
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
CONN HOUSING 13POS .156 BLACK datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1% 5W 5931 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
A5 100W 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
SC-SC DUPLEX 10G 3M datasheet.pdf
SR BTS PC 16 ASY 1C datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf