AVX Corporation TAP157M006HSB
TAP157M006HSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP157M006HSB
Brief Description
CAP TANT 150UF 6.3V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP157M006HSB.pdf
Availability of TAP157M006HSB
QUANTITY
TAP157M006HSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP157M006HSB
Internal Part NumberEIS-TAP157M006HSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size CodeK
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP157M006HSB
Related LinksTAP157, TAP157M006HSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP157M006HSB Details Description
Related parts for TAP157M006HSB
IC OSC DL FX FREQ 357MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 18-24AWG GOLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.70V SC70-4 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/2W 1913 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf