Microchip Technology PIC32MZ1024ECH064T-I/MR
PIC32MZ1024ECH064T-I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MZ1024ECH064T-I/MR
Brief Description
IC MCU 32BIT 64QFN
Datasheet Download
PIC32MZ1024ECH064T-I/MR.pdf
Availability of PIC32MZ1024ECH064T-I/MR
QUANTITY
PIC32MZ1024ECH064T-I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MZ1024ECH064T-I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC32MZ1024ECH064T-I/MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 16/Dec/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Dattasheet Update 07/Apr/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 22/Sep/2015
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
SeriesPIC® 32MZ
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® microAptiv™
Core Size32-Bit
Speed200MHz
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MZ1024ECH064T-I/MR
Related LinksPIC32MZ1024, PIC32MZ1024ECH064T-I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MZ1024ECH064T-I/MR Details Description
Related parts for PIC32MZ1024ECH064T-I/MR
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 175A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 100POS SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf