Thomas Research Products PLED75W-012-C6250-D
PLED75W-012-C6250-D picture photo
Mfg. Part Number
PLED75W-012-C6250-D
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 4-12V 6.25A
Datasheet Download
PLED75W-012-C6250-D.pdf
Availability of PLED75W-012-C6250-D
QUANTITY
PLED75W-012-C6250-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED75W-012-C6250-D
Internal Part NumberEIS-PLED75W-012-C6250-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelPLED75W.stpPLED-75W.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLED75W
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output4 ~ 12 V
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts)75W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 6
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Efficiency86%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension5.00" L x 2.32" W x 1.47" H (140.2mm x 58.9mm x 37.3mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED75W-012-C6250-D
Related LinksPLED75W-0, PLED75W-012-C6250-D Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED75W-012-C6250-D Details Description
Related parts for PLED75W-012-C6250-D
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
LABEL S LAM DM VNL WH 2X.38" datasheet.pdf
FUSE 12A 600V HS FERRULE datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW DO220AA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
IC RFID 125KHZ R/W 330PF BUMP datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
1.2 A, 20 V, 700 kHz/1.4 MHz, Nonsynchronous Step-Down Regulator IC datasheet.pdf