Vishay Thin Film PLT1206Z4930LBTS
PLT1206Z4930LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT1206Z4930LBTS
Brief Description
RES SMD 493 OHM 0.01% 0.4W 1206
Datasheet Download
PLT1206Z4930LBTS.pdf
Availability of PLT1206Z4930LBTS
QUANTITY
PLT1206Z4930LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT1206Z4930LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT1206Z4930LBTS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)493
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT1206Z4930LBTS
Related LinksPLT1206Z, PLT1206Z4930LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT1206Z4930LBTS Details Description
Related parts for PLT1206Z4930LBTS
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER 1CH HS 8-SOIC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML HIGH 7PPM datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf