Bourns Inc. PM43-270M
PM43-270M picture photo
Mfg. Part Number
PM43-270M
Brief Description
FIXED IND 27UH 620MA 522 MOHM
Datasheet Download
PM43-270M.pdf
Availability of PM43-270M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM43-270M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM43-270M
Internal Part NumberEIS-PM43-270M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM43
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating620mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)522 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant21MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM43-270M
Related LinksPM43, PM43-270M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM43-270M Details Description
Related parts for PM43-270M
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
POT JOYSTICK 20K OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf