Sullins Connector Solutions PPTC251LFBN
PPTC251LFBN picture photo
Mfg. Part Number
PPTC251LFBN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Header 25 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet Download
PPTC251LFBN.pdf
Availability of PPTC251LFBN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PPTC251LFBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PPTC251LFBN
Internal Part NumberEIS-PPTC251LFBN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series-
PackagingBulk
Connector TypeHeader
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions25
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPTC251LFBN
Related LinksPPTC2, PPTC251LFBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PPTC251LFBN Details Description
Related parts for PPTC251LFBN
FIXED IND 4.7UH 5.2A 9.9 MOHM datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
1.25MM JMPR 203 LGT TYPE A 7POS datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RING TERM LARGE NARROW TONGUE V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FAN 24VDC 80X25MM 2WR datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 256KB RAM 236FBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 9SRT datasheet.pdf