Amphenol Industrial PT01E-16-23S
PT01E-16-23S picture photo
Mfg. Part Number
PT01E-16-23S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01E-16-23S.pdf
Availability of PT01E-16-23S
QUANTITY
PT01E-16-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01E-16-23S
Internal Part NumberEIS-PT01E-16-23S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01E-16-23S
Related LinksPT01E-, PT01E-16-23S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01E-16-23S Details Description
Related parts for PT01E-16-23S
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 50' datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
SNSW 10A SCRW PLADJ70500828 datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf