Sullins Connector Solutions PTC34SAAN
PTC34SAAN picture photo
Mfg. Part Number
PTC34SAAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 34POS
Datasheet Download
PTC34SAAN.pdf
Availability of PTC34SAAN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTC34SAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC34SAAN
Internal Part NumberEIS-PTC34SAAN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions34
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC34SAAN
Related LinksPTC3, PTC34SAAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC34SAAN Details Description
Related parts for PTC34SAAN
RES SMD 150 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 400MW ALF2 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ14 15 OLIV datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
IC FPGA 138 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC BUS TRSCVR 3-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf