Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR060V0010-TR1
PTR060V0010-TR1 picture photo
Mfg. Part Number
PTR060V0010-TR1
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.1A
Datasheet Download
PTR060V0010-TR1.pdf
Availability of PTR060V0010-TR1
QUANTITY
PTR060V0010-TR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR060V0010-TR1
Internal Part NumberEIS-PTR060V0010-TR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesPolyTron PTR060V
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)100mA
Current - Trip (It)200mA
R Min/Max2.500 ~ 4.500 Ohm
Time to Trip4s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR060V0010-TR1
Related LinksPTR060V, PTR060V0010-TR1 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR060V0010-TR1 Details Description
Related parts for PTR060V0010-TR1
IC OPAMP DIFFERENTIAL 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG BROWN 250' datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED MODULE WARM WHITE, 24 LEDS datasheet.pdf
HEATSINK STAR LED 60MM BLK datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf