E-Switch PV4F2Y011-351
PV4F2Y011-351 picture photo
Mfg. Part Number
PV4F2Y011-351
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V
Datasheet Download
PV4F2Y011-351.pdf
Availability of PV4F2Y011-351
QUANTITY
PV4F2Y011-351 Order Process
Ship out your order
Specifications of PV4F2Y011-351
Internal Part NumberEIS-PV4F2Y011-351
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPV4 Series Anti-Vandal Switch
3D ModelPV4F2Y011-3xx.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesPV4, LAMB
PackagingBulk
TypeVandal Resistant, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating2A (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC48V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)1.8 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV4F2Y011-351
Related LinksPV4F2Y, PV4F2Y011-351 Datasheet, E-Switch Distributor
PV4F2Y011-351 Details Description
Related parts for PV4F2Y011-351
IC 12-BIT 500KHZ SMPL A/D 8VSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-6 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
VARISTOR 198V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
04PMTA100CONNASSY30AU/TIN datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 SKT RECP datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 50MA SOT23 datasheet.pdf