Littelfuse Q8012LH5TP
Q8012LH5TP picture photo
Mfg. Part Number
Q8012LH5TP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 12A TO220
Datasheet Download
Q8012LH5TP.pdf
Availability of Q8012LH5TP
QUANTITY
Q8012LH5TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8012LH5TP
Internal Part NumberEIS-Q8012LH5TP
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8012LH5TP
Related LinksQ8012, Q8012LH5TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8012LH5TP Details Description
Related parts for Q8012LH5TP
PROBE OSCILLOSCOPE 100MHZ X1/X10 datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CABLE 9PIN D-SUB RS232C 3M datasheet.pdf
RES 11 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 63MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 34A LFPAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 47POS INLINE PINS datasheet.pdf
RPG M12 CONN CABLE 10MTR datasheet.pdf
CONN 2POS RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf