Apem Inc. Q8P1CKKR12
Q8P1CKKR12 picture photo
Mfg. Part Number
Q8P1CKKR12
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT RED
Datasheet Download
Q8P1CKKR12.pdf
Availability of Q8P1CKKR12
QUANTITY
Q8P1CKKR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8P1CKKR12
Internal Part NumberEIS-Q8P1CKKR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage12V
Current20mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating50mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8P1CKKR12
Related LinksQ8P1C, Q8P1CKKR12 Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q8P1CKKR12 Details Description
Related parts for Q8P1CKKR12
RES SMD 3.01 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 1111 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 100W D 56TSSOP datasheet.pdf
DF12 .A346F050C0.5110.1 6A datasheet.pdf
IC REGIST BUFF 25BIT DDR2 96-BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SR BTS PC 12 ASY AP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
33000UF 16V 40X40MM 85C 12000H datasheet.pdf