Samtec, Inc. QTE-100-01-L-D-A
QTE-100-01-L-D-A picture photo
Mfg. Part Number
QTE-100-01-L-D-A
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 200POS
Datasheet Download
QTE-100-01-L-D-A.pdf
Availability of QTE-100-01-L-D-A
QUANTITY
QTE-100-01-L-D-A Order Process
Ship out your order
Specifications of QTE-100-01-L-D-A
Internal Part NumberEIS-QTE-100-01-L-D-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQ Strip® High Speed Mezzanine
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesQ Strip® QTE
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions200
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Ground Bus (Plane)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights5mm
Height Above Board0.168" (4.27mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QTE-100-01-L-D-A
Related LinksQTE-100-, QTE-100-01-L-D-A Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
QTE-100-01-L-D-A Details Description
Related parts for QTE-100-01-L-D-A
SCR NON-SENS 800V 8A TO-252AA datasheet.pdf
REAR STOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 48V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 332 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf