Recom Power R1Z-3.305/P
R1Z-3.305/P picture photo
Mfg. Part Number
R1Z-3.305/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 3.3V IN 5V OUT
Datasheet Download
R1Z-3.305/P.pdf
Availability of R1Z-3.305/P
QUANTITY
R1Z-3.305/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R1Z-3.305/P
Internal Part NumberEIS-R1Z-3.305/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R1Z
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.1V
Voltage - Input (Max)3.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R1Z-3.305/P
Related LinksR1Z-3, R1Z-3.305/P Datasheet, Recom Power Distributor
R1Z-3.305/P Details Description
Related parts for R1Z-3.305/P
PANEL FRONT 19X12.2X0.13" BE/GY datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 170MA DP-NC 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 780MA 220 MOHM datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 18A TO263AB datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V/20V MINI6 datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK R/A 50OHM PCB datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A W/O LEVER datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS 64.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf